Trzecie Plenum Chin zapewnia niewielkie wsparcie dla metali

3 min

 

Zeszłotygodniowe kluczowe spotkanie Partii Komunistycznej nie przyniosło dalszych działań mających na celu zwiększenie popytu na metale i spodziewamy się, że miedź i inne metale przemysłowe będą dalej spadać w najbliższym czasie.

Indeks LMEX spada z powodu obaw o popyt w Chinach

Źródło: LME, ING Research

Miedź osiąga nowe trzymiesięczne minimum

W ubiegłym tygodniu zakończyło się Trzecie Plenum Chin, odbywające się dwa razy w ciągu dekady spotkanie polityczne, a rynki metali szukały sygnałów, że rząd podejmie działania w celu rozwiązania przedłużającego się kryzysu na rynku nieruchomości w kraju, który jest największym czynnikiem napędzającym popyt na metale przemysłowe.

Spowolnienie w chińskim sektorze nieruchomości od ponad dwóch lat jest głównym czynnikiem hamującym popyt na miedź i inne metale przemysłowe. Rynki metali szukały oznak, że rząd podejmie działania podczas kluczowego spotkania przedstawicieli Partii Komunistycznej w Pekinie w zeszłym tygodniu, aby zaradzić przedłużającemu się spadkowi na rynku nieruchomości w kraju, ale brak krótkoterminowych bodźców rozczarował.

W weekend rząd opublikował obszerny dokument zawierający dalsze szczegóły. W odniesieniu do mieszkalnictwa, rząd chce ustanowić system promujący wynajem i zakup, a także pobudzić budowę niedrogich mieszkań. Ponadto rząd da samorządom lokalnym więcej uprawnień do regulowania rynków nieruchomości.

Jednak bez dalszych środków stymulacyjnych nie ma nadziei na krótkoterminowe ożywienie w sektorze nieruchomości i budownictwa. Uważamy, że utrzymująca się słabość tego sektora pozostaje głównym zagrożeniem dla naszych prognoz dla metali przemysłowych.

Indeks LMEX, który obejmuje sześć metali przemysłowych, spadł w ubiegłym tygodniu o 5,6%, a miedź pogłębiła swój spadek z rekordowego poziomu osiągniętego w maju w związku z obawami o słabą konsumpcję w Chinach i rosnące globalne zapasy.

Chiński ekonomista uważa, że droga do ożywienia na rynku nieruchomości będzie długa. Stabilizacja cen to dopiero pierwszy krok, ponieważ zapasy niesprzedanych mieszkań pozostają wysokie, a sprzedaż jest powolna. Tak długo, jak zapasy pozostają na wysokim poziomie, nowe inwestycje i działalność budowlana pozostaną ograniczone.

Kryzys na chińskim rynku nieruchomości nie wykazuje jeszcze oznak dna

Źródło: NBS, ING Research

Chińskie nieruchomości nadal hamują popyt

Sprzedaż mieszkań komercyjnych w Chinach, liczba rozpoczętych i ukończonych inwestycji spadła o około 20% rok do roku w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku. Spowolnienie działalności budowlanej w szczególności zaszkodzi popytowi na rudę żelaza i stal, dla których nowe projekty nieruchomościowe są kluczowymi czynnikami napędzającymi popyt.

Tymczasem spowolnienie w oddawaniu do użytku powierzchni użytkowych pozostaje kluczowym czynnikiem hamującym popyt na miedź i aluminium. Niski poziom rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych będzie również nadal ciążył na popycie na miedź i aluminium w przyszłości, biorąc pod uwagę opóźnienie między rozpoczętymi inwestycjami a zużyciem metali. Ożywienie w budownictwie mieszkaniowym zwykle opóźnia się o dwa do trzech lat w stosunku do wzrostu liczby rozpoczętych budów.

Tymczasem eksport miedzi rafinowanej z Chin wzrósł w czerwcu ponad dwukrotnie, co jest kolejnym sygnałem słabości popytu w tym kraju. Eksport wzrósł ponad dwukrotnie do 157 751 ton w czerwcu w porównaniu z majem, przekraczając poprzedni rekordowy poziom 102 000 ton w 2012 r., zgodnie z danymi China Customs.

Chiński eksport miedzi rafinowanej wzrósł w czerwcu do rekordowego poziomu

Źródło: China Customs, ING Research

W obliczu gwałtownego wzrostu chińskiego eksportu, globalne zapasy miedzi rosną, podkreślając słaby popyt w Chinach i innych krajach. Zapasy miedzi na LME wzrosły ponad dwukrotnie od połowy maja, do najwyższego poziomu od września 2021 r., przy czym większość tego wzrostu odnotowano w magazynach w Azji. Na giełdzie Shanghai Futures Exchange (SHFE) zapasy również wzrosły w tym roku i nie było znaczących spadków w ciągu ostatnich kilku miesięcy, zwykle szczytowego okresu popytu na miedź.

Globalne zapasy miedzi wzrosły wraz ze wzrostem chińskiego eksportu

Źródło: LME, SHFE, COMEX, ING Research

Zielony rozwój pozostaje w centrum uwagi

Tymczasem zielony rozwój nadal jest priorytetem dla Pekinu, a Trzecie Plenum wezwało do promowania zielonego rozwoju poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla, redukcję zanieczyszczeń oraz poprawę systemów zarządzania środowiskiem i mechanizmów rozwoju niskoemisyjnego.

Biorąc pod uwagę cele Chin w zakresie osiągnięcia szczytowego poziomu emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i neutralności węglowej do 2060 r., zielona gospodarka prawdopodobnie pozostanie głównym długoterminowym obszarem wzrostu.

Uważamy, że metale powiązane z zieloną energią, takie jak miedź i aluminium, skorzystają na transformacji, przez którą przechodzą Chiny, gdy Pekin koncentruje się na nowych trzech czynnikach wzrostu - pojazdach elektrycznych, akumulatorach i energii odnawialnej.

Polityka Pekinu wspierająca sektor pojazdów elektrycznych sprawiła, że udział pojazdów elektrycznych w całkowitej sprzedaży pojazdów osiągnął w czerwcu rekordowy poziom 41,1%, a sprzedaż wzrosła o 32% rok do roku w okresie od stycznia do czerwca, według danych Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów.

Miedź jest wykorzystywana we wszystkim, od pojazdów elektrycznych po turbiny wiatrowe i sieci energetyczne. Pojazdy elektryczne zużywają ponad dwa razy więcej miedzi niż samochody benzynowe. Miedź nie ma również substytutu do wykorzystania w pojazdach elektrycznych, energii wiatrowej i słonecznej.

Aluminium jest również niezbędne w procesie transformacji w kierunku czystej energii. Ten lekki metal jest wykorzystywany w energetyce wiatrowej, magazynowaniu energii i hydroelektryce. W pojazdach elektrycznych wykorzystuje się około 30% więcej aluminium niż w pojazdach spalinowych (ICE).

Patrząc dalej w przyszłość, uważamy, że wraz ze stagnacją popytu w tradycyjnych sektorach, takich jak nieruchomości i budownictwo, rosnąca popularność pojazdów elektrycznych i czystej energii będzie napędzać wzrost popytu na metale ekologiczne, w tym miedź i aluminium.

Jednak w perspektywie krótkoterminowej ryzyko pozostaje niekorzystne zarówno dla popytu fizycznego, jak i nastrojów, szczególnie związanych z Chinami i spowolnieniem w sektorze nieruchomości i budownictwa w tym kraju. Oznacza to również, że ceny tych dwóch metali prawdopodobnie pozostaną niestabilne, reagując na wszelkie zmiany w chińskiej polityce.

 

Materiał źródłowy: https://think.ing.com/articles/chinas-third-plenum-provides-little-support-to-metals/