Teoria Elliotta - Główne zasady teorii
Główne zasady teorii Elliotta pozwalają lepiej zrozumieć założenia analizy rynku, które przybliżą nas do osiągania bardziej efektywniejszych wyników inwestycyjnych. W punktach zestawiliśmy najważniejsze z nich.
Cechy charakterystycznie fal impulsu
Są one proste i stosunkowo łatwe do rozpoznania i interpretacji.
- Druga fala korygująca nie znosi więcej niż 100% pierwszej fali wzrostowej, podobnie jak czwarta fala korygująca nie znosi więcej niż 100% trzeciej fali wzrostowej,
- Trzecia fala wzrostowa zawsze wychodzi poza koniec fali pierwszej i często jest najdłuższa wśród wszystkich trzech wzrostowych fal impulsu (1, 3, 5),
- Czwarta fala nie nakłada się na falę pierwszą,
- Piąta fala może niekiedy przyjąć zmodyfikowaną formę, gdy:
- Ulega załamaniu. Taka sytuacja występuje wtedy, gdy na rynku pojawiła się mocno rozbudowana fala trzecia
Przyjmuje formę klina.
Warto jednak pamiętać, że czasem dochodzi do rozszerzenia jednej z fal impulsu (1, 3 lub 5). Na rysunku poniżej przedstawiamy modelowe typy takich rozszerzeń.
Cechy charakterystycznie fal korekty
Fale korekty można podzielić na trzy główne typy:
- zygzak o strukturze 5-3-5
- płaska o strukturze 3-3-5
- trójkąt o budowie 3-3-3-3-3
- ponadto wyróżniamy korekty złożone typu “korekta płaska i zygzak”, albo “zygzak i korekta płaska”
Ważne informacje
Niniejszy materiał został przygotowany przez Nowe Usługi S.A. wyłącznie w celach edukacyjnych i ma charakter wyłącznie informacyjny. Nowe Usługi S.A. dołożyły należytej staranności aby zapewnić, że prezentowane informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Nowe Usługi S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedniej notyfikacji.