Prawa z akcji
21.03.2024
1 min
Jednymi z najpopularniejszych instrumentów jakimi obraca się na Giełdzie są akcje. Poza możliwością zarabiania na zmianie cen akcji, dają one szereg praw z których można korzystać.
Prawa majątkowe
- Prawo do dywidendy, czyli udziału w zysku spółki przeznaczonym do podziału między akcjonariuszy. Ani statut, ani uchwała zgromadzenia akcjonariuszy nie może pozbawić akcjonariusza tego prawa;
- Prawo do udziału w podziale majątku w przypadku jej likwidacji.
Akcjonariusz nie może zostać pozbawiony tego prawa przez statut ani uchwałę; - Prawo poboru nowej akcji.
Dotychczasowi akcjonariusze mają możliwość zakupienia nowych akcji w momencie jeśli spółka organizuje nową emisję. Prawo to może być w interesie spółki ograniczone lub wyłączone;
Prawa korporacyjne (organizacyjne)
- Prawo głosu.
Prawo to będzie realizowane głównie przez uczestnictwo w zgromadzeniu akcjonariuszy. Prawo głosu przysługuje od dnia pełnego pokrycia akcji, chyba że statut stanowi inaczej. Kodeks spółek handlowych stanowi, że na jedną akcję nie może przypadać więcej niż 1 głos. Wyjątek stanowią akcje imienne uprzywilejowane, którym statut może obecnie przyznać nie więcej niż dwa głosy. Równocześnie Kodeks spółek handlowych utrzymuje w mocy prawa nabyte przez akcjonariuszy przed jego nowelizacją w 2003 r.(art.613), którym można było przyznać akcje uprzywilejowane co do głosów w ilości do 5 głosów na akcję. Statut spółki może ograniczyć prawo głosu akcjonariusza mającego ponad jedną piątą ogółu głosów w spółce. W sprawach dotyczących odpowiedzialności akcjonariusza wobec spółki, zwolnienia z zobowiązania wobec spółki oraz sporu między nim a spółką akcjonariuszowi nie przysługuje prawo głosu; - Bierne prawo głosu.
Jest to możliwość sprawowania funkcji członka różnych organów spółki, np. zarządu czy rady nadzorczej; - Prawo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.
Akcjonariusz nie może być pozbawiony tego prawa; - Prawo zaskarżania uchwał walnego zgromadzenia.
Przysługuje ono akcjonariuszowi w przypadku podjęcia uchwały sprzecznej ze statutem bądź dobrymi obyczajami, godzącej w interes spółki albo mającej na celu pokrzywdzenie akcjonariusza oraz w przypadku uchwały sprzecznej z prawem. - Prawo dostępu do informacji na walnym zgromadzeniu.
Nie później jednak niż w ciągu dwóch tygodni od jego zakończenia.
Materiał marketingowy